Kreshniku_Gjilan@yahoo.com

Faqja e Pare | Fjale te Urta | Proverba | Reklamoni Biznessin tuaj ketu | Kendi Sportiv | Poezi nga Kreshniku | Humori  | Njohuri mbi fene Muslimane | No Coment...

Mire se vini ne kendin Fjale te urta popullore


Fjale te urta nga populli autokton shqiptar

Fjale te urta


Mire se vini ne faqen e Kreshnikut

1.Genjeshtra nuk ka as dore, as kembe, as bisht, as rrenje

2.Kur fjala del nga zemra, godet ne zemer

3.Mos e ban penin tra

4.Shqiponja nuk gjuan miza

5.Allahu nuk do ta ndryshoj nje popull deri sa ai mos ta ndryshoj vetveten

6.Fjala eshte flori,heshtja argjend

7.Me nje lule, s'vjen pranvera

8.Punen e sotme mos e ler per neser.

 9.Po erdhi deshira per te punuar ulu deri sa te kaloj

10.Trimi i mire me shoke shume

11.Per te njohur mire nje tjeter, duhet te njohesh me pare veten

12.Ta njohim veten

13.Me mikun ha e pi e pazar mos bene

14.Lisi i njome - hieja e gjithkujt

15.Kush punon ne te ri, nuk vuan ne pleqeri

16.Besa e shqiptarit eshte shqiptaria

17.Bije vendi dhe pike ergjendi

18.Buke thate ne shtepi, sesa mish ne largesi

19.ruhu nga miqte se nga armiqte te ruan Zoti

20.q''vlere i ve vetes nje komb, ate i vene dhe te huajt.

21.Ato c ka di nje njeri ne krahasim me ato c ka nuk di , jane kurregje

22.Fjalet e keqedashesit jane si qymyri, qe edhe po s te dogjen , te nxijne

23.Gabimet qe harrohen, perseriten

24.Pema me e embel eshte ajo qe vjel me duart e tua

25.Peri i ngaterruar nuk zgjidhet me ngut

26.Per te qene i lumtur nuk duhet vetem te dish, por edhe te duash.

27.Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.

28. Njeriu qe te behet edhe me i zoti nuk duhet te harroje edhe ato qe ka mesuar

29.Nje pune e bukur eshte me e dobishme se njemije fjale te bukura

30.Nese rrezikon mund te humbasesh, nese nuk rrezikon ke humbur gjithesesi.

31.Ai qe te bertet shume te del i mire ne fund.

32.Ai qe martohet heret dhe ai qe ngrihet heret jane te fituar.

33.Ai qe eshte shok me te gjithe, nuk eshte shok me asnje.

34.Ai qe di te beje lajka, di dhe te shpife.

35.Asnjeri nuk njihet profet ne vend te tij.

36.Aty ku nuk mer bija, e mer vija.

37.Babai puntor rrit femije dembele, mesuesi llafazan nxjerr nxenes memece.

38.Borxhlliu i keq te kerkon parate diten e Bajramit.

39.Budallai koken si njeri e ka, por kur flet, e merr vesh se c'mall eshte.

40.Budallai gjen fjalen, por nuk di se kur e ka gjetur, ndersa i zgjuari fjalen e budallait e fut ne xhep.

41.Budallai ka fat vetem ne perralla! (edhe ne Shqiperi :lol)

42.Burri eshte cadra e gruas.

43.Cdo hap drejt kultures, eshte hap drejt lirise.

44.Dashuria per rinine, si qumesht per femine.
45.Dashuria e tepert del hidherim.

46.Dielli eshte jorgani i te varfrit.

47.Di te vjedhe ai qe di te fshehe.

48.Nuk te ben duhani burre.

49.Dy here njeriu eshte femije: heren e pare kur lind dhe heren e dyte kur plaket.

50.Dy te rrahura te bejne dem, por jo dy te ngrena.

51.E keqja behet shpejt, e mira vjen ngadale.

52.E shara eshte arma e te dobetit.

53.Fatkeqesia me e madhe eshte humbja e shpreses.***

 

 kreshniku_gjilan@hotmail.com
kreshniku_gjilan@yahoo.com


Poezi

Gjuha Jone                                            Mu shterrshin syte
Gjuha Jone sa e mire,                            Lirine tende tu e kerkue,

Sa e embel,sa e dlire,                            Mallkue qofte gjaku im,

Sa e gjer ,sa e lire,                            nese  me vrasin pa luftue.....

Sa e embel,sa e vlere...                    A.Ramadani.....autor...

www.kreshniku.8m.com